Čtveřice robotů vytiskne unikátní ocelový most přes řeku

V centru Amsterdamu vznikne nový most, to by samo o sobě nebylo zajímavé, ale most nepostaví dělníci, jak je zvykem, ale čtyři roboti pomocí technologie 3D. Jedná se o tak ojedinělou technologii, že proto, aby mohli roboti most sestavit, bylo nutné nejdřív vytvořit software, který roboty přiměje most sestavit. Holanďané tak budou moci být pyšní na to, že v centru města vznikne světový unikát.
Autoři projektu myslí i na veřejnost, která by se ráda seznamovala s pokroky na přípravě a konstrukci mostu. V září se tak otevře návštěvnické centrum pro širokou veřejnost, kde bude možné sledovat celý proces výstavby mostu krok za krokem.
Tisk tak složité konstrukce bude velkou zkouškou pro roboty, softwarové inženýry, řemeslníky i designéry, vzhledem k tomu že ještě tak složitou konstrukci pomocí robotů nikdo nevytvářel, bude to tak jeden velký výzkum v oblasti 3D tisku.
Celý projekt by se ale měl zvládnout. Autoři projektu k řešení přizvali spoustu dalších specialistů, například za softwarové firmy Autodesk a konstruktérské společnosti Heijmans. Autorem vlastního návrhu mostu je designér Joris Laarman.
Tato nová metoda by měla být z hlediska nákladů mnohem efektivnější než současné principy 3D tisku, slibují autoři. To tuto novou metodu předurčuje nejen pro další využití ve stavebnictví a výrobě, ale třeba i v umění.
Zdroj:http://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/373828-ctverice-robotu-vytiskne-unikatni-ocelovy-most-pres-reku.html