Internetové balóny Loon míří do komerčního provozu

Společnost Google přibližně před dvěma lety oznámila spuštění projektu Loom, jehož prostřednictvím chtěla přinést internet i do odlehlých rozvojových zemí světa. Poskytovat internet na každém kousku Země je každopádně cílem řady společností.

Z plánů na šíření internetu ve stratosféře různými prostředky se pomalu firmy dostávají až do vesmíru. Důvodem jsou stále menší ceny letů do kosmu, které snižují náklady na vytvoření internetu, a hlavně konkurence, která v této oblasti přechází od slov k činům.

Google se ale zatím s projektem Loom dostal nejdále ze všech. Rozhodl se rozeslat internet do světa na výškových balónech plněných héliem. Balóny s WIFI poháněné solární energií, plujících ve vrstvách vysoko nad komerčními proudovými lety, ušetří velké množství peněz, neboť v odlehlých rozvojových zemích k rozvodu internetu většinou nemají dostatečnou infrastrukturu a Google by ji musel pracně (a hlavně nákladně) vybudovat.

Po testech na Novém Zélandu, Brazílii a v dalších zemích spustí ostrý provoz na relativně malé Srí Lance, která projevila zájem. Parametry služby zatím nejsou známé, ale technologie by měla nabídnout podobné rychlosti jako třeba 3G a WiMAX. Google by měl pokrýt internetem kompletní území ostrova.

Díky energetické nezávislosti by se balóny měli ve vzduchu udržet roky, bez jakékoliv údržby. Dle Googlu by měl jeden balón pokrýt na zemi kruh o průměru 40 km, pomocí několika balónu, tak lze dosáhnout pokrytí úctyhodného kusu Země. Balony se mají pohybovat ve stratosféře ve výšce kolem 20 kilometrů, takže nehrozí, že by rušili pohled na oblohu.

Zdroj: http://www.zive.cz/bleskovky/internetove-balony-loon-miri-do-komercniho-provozu-pokryji-sri-lanku/sc-4-a-179172/default.aspx.