Po světě jezdí již milion aut do zásuvky

V letošním roce už se prodalo přes milion elektromobilů. V minulosti se elektromobily prodávali spíše sporadicky, významnějších prodejů bylo dosaženo během posledních pěti let. Z celkového počtu bylo 62% elektromobilů poháněných čistě bateriemi a 38 % tvořily plug-in hybridy.

Většina těchto elektromobilů se prodala v USA a Číně. Do celkových prodejů se počítají i ojedinělé počiny, které byly pouhou předzvěstí zahájení významnějších prodejů vozů Nissan Leaf a Chevy Volt v prosinci roku 2010. Oprostíme-li se tedy od prvopočátků a prvních pár prodaných tisíc vozů nebudeme uvažovat, tak dosažení hranice milionu kusů trvalo čtyři roky a deset měsíců.

Žebříčku nejprodávanějších elektromobilů vévodí stále Nissan Leaf, které ho již po světě jezdí více jak 200 tisíc kusů. Druhé příčce vévodí Chevy Volt s necelými 100 tisíci prodanými kusy. Na toho se ale již mohutně dotahuje Tesla Model S, tento elektromobil jako jediný disponuje okamžitým zátahem motoru. Při rychlostech vyšších díky charakteru spalovacích motorů o tak jeho obliba stále stoupá. Nadšení diváků při rozjezdu na semaforech a případný potlesk tedy sklidí právě Tesla S i s případným početným osazenstvem vozu.

Zdroj: http://oenergetice.cz/elektrina/elektromobilita/po-svete-jezdi-jiz-milion-elektromobilu-nejvice-v-usa-a-cine/.