Vrtulníky budou díky robotickým nožkám přistávat i v členitém terénu

V současné době jsou vrtulníky a letadla velmi dobrým dopravním prostředkem a považují se za nejbezpečnější, mají ale jednu poměrně velkou nevýhodu -plocha musí být naprosto rovná, jinak se přistání a vzlet nekoná. Řešením by mohl být nový nápad americké Agentury ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA) – ta v nedávné době představila robotické nožky.

Robotické zařízení by umožnilo přistání a vzlet až ve dvacetistupňovém svahu kopců či v členitém, kamenitém terénu. To by usnadnilo práci nejen záchranným službám, ale i vojákům. Zařízení se už testuje, ale pouze na dálkově ovládaném modelu letadla ale věří, že se brzy dostane do normální produkce. Na uvedení do normálního provozu už pracují inženýři na Technologickém institutu v Georgii.

Robotické zařízení připomíná ocelové nohy pakobylky. Po vzletu se zasunou k tělu letadla, či helikoptéry, ta obsahuje množství čidel, která monitorují okolí a vyhodnocují členitost terénu pod strojem. Při přistání čidla vyhodnotí členitost terénu, zkontrolují okolí a průběžně kontrolují vzdálenost, tak aby nožičky mohli zajistit, že stroj zůstane v rovině. Ocelové robotické nožičky navíc jsou vyrobené pokročilou technologií, takže nejsou o nic těžší než klasické lyžiny. Uvedení do provozu by tak nemusel být problém.

Zdroj: http://zpravy.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/vrtulniky-budou-diky-robotickym-nozkam-pristavat-i-v-clenitem-terenu-1227449.