Jaký typ hmoždinky použít do duté cihly a jaký do betonu?

Nejen kutilové, ale i zkušení řemeslníci vědí, že často nejlepším a nejjednodušším způsobem upínání předmětů do zdí jsou hmoždinky. Podle toho, z jakého materiálu je konkrétní zeď postavena se volí vhodný typ hmoždinky. Jak je to s hmoždinkami do zdí z duté cihly a do betonu a který typ kdy použít?

Hmoždinky jako takové se v plných zdech rozepřou (tzv. materiálový styk), v dutinách se zauzlují. Většina moderních cihel je tvořena z mnoha malých dutin, jejichž vnitřní stěny jsou tenké, a venkovního pláště, jehož stěny jsou silnější. Délku hmoždinky do dutých zdí volíme tak, aby se zauzlovala za nejsilnější nosnou stěnou. Zde se nevyplatí volit delší hmoždinku s nadějí, že zvýšíme pevnost a únosnost. Ve skutečnosti tím pouze posuneme kotvení do slabších příček (dutin) a nosnost tedy nezvýšíme. Do dutých zdí je vhodné použití hmoždinky typu ML. Materiál hmoždinky může být polyamid, případně kvalitnější nylon.

Co se týká hmoždinek do betonu, lze použít buď plastové, které bývají většinou kratší než klasické, aby se nemuselo vrtat příliš hluboko (aby se zamezilo možnému styku s ocelovou výztuží betonu) nebo hmoždinky typu SX, které jsou díky rozpínání do čtyř stran takřka nepřekonatelné. Další možností je použití kovových hmoždinek nebo hmoždinek natloukacích se zapuštěnou hlavou.

Dodavatelem a prodejcem hmoždinek nejenom do dutých cihel a betonu je například společnost SBComp. s. r. o., která sídlí v Brně. Nabízejí také nylonové hmoždinky Mungo, které díky schopnosti vysoké plastické deformace umožňují použití při velmi vysokém teplotním rozsahu (- 40 až + 100 ° C). Dalšími přednostmi nylonových hmoždinek je pevnost v nárazu a vysoká odolnost vůči deformacím. Navštivte jejich webové stránky s e-shopem, kde naleznete katalogy s veškerým nabízeným sortimentem. V případě zájmu zašlete nezávaznou poptávku.