Český průmysl roste, ale budoucnost je otázkou

Růst průmyslu

Český statistický úřad, Ministerstvo průmyslu i další instituce se zajímají o tom, jak na tom naše země je, jaká odvětví vzkvétají a jaká naopak upadají. Co se týká průmyslové výroby, je na tom Česká republika poměrně dobře. Poslední statistika totiž ukazuje, že od března loňského roku do března letošního roku stoupla právě průmyslová výroba o 2,2 procenta. Není to příliš, ale je to rozhodně dobrá zpráva.

Automobilky jsou tahoun

V Česku funguje celé spektrum průmyslových podniků. Některé jsou větší, jiné menší. Mezi ty nejdůležitější ale rozhodně patří automobilky. A už dávno nejde jen o „domácí“ Škoda Auto. Právě automobilky výše zmíněnou statistiku postrčily vpřed a ukázalo se, že v průmyslové oblasti patří k největším tahounům.

Výroba aut meziročně stoupla o solidních 42 procent. Oproti únoru 2023 to v březnu bylo dokonce o 10 procent vyrobených vozidel více. Takže vedení automobilek je spokojené a i trh se v tomto odvětví začíná uklidňovat, protože (zdá se) konečně skončila krize ohledně nedostatku náhradních a nových dílů do aut.

Jinde je pokles

Ne všechny podniky ale zažívají růst a pozitivní období. Ukazuje se, že řada průmyslových výroben naopak v meziročním srovnání zaznamenala pokles. Někdy mírný, jindy významný. Český statistický úřad uvádí, že nejhorších výsledků dosáhly podniky z oblastí chemického průmyslu, hutnictví, slévárenství nebo těžby, kdy byly poklesy až okolo 20 procent. Příliš se kupodivu nedařilo ani společnostem specializujícím se výrobu a rozvody elektřiny, plynu a tepla.

Růst tuzemské poptávky

Zajímavá je ovšem i další část statistiky. Český statistický úřad totiž uvádí, že u sledovaných podniků v průměru roste počet českých zakázek – tedy že o jejich výrobky má zájem čím dál více českých klientů (ať už z řad firem nebo jednotlivců). Opačný trend se naopak ukázal u zakázek ze zahraničí – jejich počty v meziročním srovnání poklesly, a to o 5 procent. Tuzemské přitom o podobnou hodnotu vzrostly.

Úsporný balíček

Zajímavá budou také čísla srovnávající aktuální stav s tím, který bude platit za rok. Česká vláda totiž už představila různá úsporná opatření, která dopadnou nejen na běžné občany, ale samozřejmě i na firmy včetně průmyslových podniků. A už nyní se ozývají hlasy z řad průmyslníků, že to nebude dobré. Nejvíc jim vadí nejen plánované zvyšování daní, ale i snižování různých dotací – ale ještě není přesně jasné, o jaké dotace půjde.

Přečtěte si také Vrtulníky budou díky robotickým nožkám přistávat i v členitém terénu nebo Solární panely na dům i k bazénu

Fotografie