Znáte tahouny českého průmyslu?

Český průmysl

S čistým svědomím můžeme prohlásit, že český průmysl je v mnoha ohledech světoznámý. Ledacos vyvážíme do Evropy i mnohem dál. Řada produktů se naopak vyrábí čistě pro tuzemský trh. V mnoha oblastech je Česká republika zcela samostatná a vystačí si. A přebytky může prodávat. Případně u nás vyrábějí zahraniční firmy, protože u nás je to pro ně zkrátka lepší. A i proto je vhodné vědět, co je centrem tuzemského průmyslu a co je nejvýznamnější.

Automobily

Co táhne tuzemský průmysl nejvíce vpřed? Tipujete potravinářství? Těžbu? Energetiku? Samá voda. Na prvním místě je v tuzemsku výroba automobilů. Co se týká vývozu, tak v minulých letech právě automobilky stály za více než 50procentním podílem na vývozu zboží vyrobeného v České republice.

Zahraniční obchod

Český průmysl je založený na exportu – tedy vývozu. Vyvážíme zboží především do Německa, ale i do dalších zemí Evropské unie. Nejde přitom zdaleka jen o automobily, ale v Česku dále dominuje také stavební průmysl, potravinářský, chemický, strojírenský a hutnický. Zapomenout nesmíme ale ani na energetický průmysl, sklářství či na zbrojní průmysl.

Po většinu posledních let byl vývoz vyšší než dovoz, což znamenalo, že český průmysl byl na vzestupu. Pandemie Covidu-19 s tímto zvykem řádně zamávala a najednou vývoz silně poklesl. Ještě loni byl dovoz vyšší než vývoz, což české výrobce velmi znepokojovalo. Letos se situace zase vrátila do normálu a vývoz dál roste. Průmysl roste, i když nijak  závratně. Pořád má před sebou totiž řadu velkých výzev.

Růst průmyslu

Zatěžkávací zkouškou pro tuzemský (ale i celosvětový) průmysl byla doba pandemie Covidu-19. Tehdy přišla silná stagnace a velký propad výroby. V roce 2022 se to zlepšilo – průmysl se vrátil na předcovidovou úroveň. A co víc, také meziročně tuzemská produkce vzrostla o 1,7 procenta. Letos v červnu byla čísla také pozitivní – průmyslová výroba podle statistik rostla o 0,9 procenta, a to nejen meziměsíčně, nýbrž i meziročně.

Přísun dílů

Český průmysl je schopen vyrábět naplno a hodně. Ale musí mít přísun dílů. Poslední měsíce a roky ukázaly, že dovoz z ostatních států se může hodně zkomplikovat. Loni měly automobilky nedostatek dílů, předtím čipů (což se týkalo ale i jiných odvětví), což prudce srazilo výrobu. Letos mají dílů dostatek, a tak vyrábějí zase naplno. Takže automobilky opět táhnou český průmysl vpřed. Není přitom pravda, že v zahraničí výrazně stoupá zájem o česká auta – ale z doby, kdy nebyly čipy a díly, se ještě dodnes táhnou objednávky, které výrobci chtějí co nejdříve splnit.

Přečtěte si také Správný výběr fotovoltaiky je klíčový nebo Gravitační úložiště může být budoucností energetiky

Fotografie