Správný výběr fotovoltaiky je klíčový

Nejprve uvažujte

I vás láká trend fotovoltaiky a čím dál víc uvažujete, že si fotovoltaické panely necháte nainstalovat na střechu své nemovitosti nebo je necháte umístit na střechu továrny či vedle ní? Než se zbrkle dáte do objednávání, nejprve zvažte vše důležité. Tedy zejména to, jak vybrat správné panely, kolik, s jakým výkonem, v jaké cenové relaci, od jakého výrobce. A také popřemýšlejte, co všechno budete ještě muset dokoupit, aby vaše nová fotovoltaická elektrárna mohla začít vyrábět elektřinu. I pro obyčejnou domácnost se obvykle jedná o investici v řádu stovek tisíc korun – u průmyslového podniku nebo jakékoliv firmy pak může jít o miliony či desítky milionů.

Výkon a účinnost

Když se na internetu budete probírat nespočtem nabídek fotovoltaických panelů, brzy zjistíte, že je u všech uváděno několik základních parametrů. I když možná zpočátku koukáte zejména na jejich velikost, měli byste se zaměřit spíš na jiné – a to na výkon a účinnost. Výkon je uváděn ve Wattech (W) a naznačuje, kolik elektrické energie budou dané fotovoltaické panely schopny za určitý časový úsek vygenerovat. Účinnost nám zase říká, jak efektivně fotovoltaické panely zvládají přeměňovat sluneční energii na energii elektrickou. Z logiky věci tedy plyne, ž čím vyšší je výkon a účinnost panelů, tím méně jich budete potřebovat a tím více a rychleji vám elektřinu budou dodávat.

Velikost

Druhým zásadním parametrem je velikost – a to jednoduše proto, že prostor, kam plánujete fotovoltaiku umístit, je nějakým způsobem omezený (zvlášť jedná-li se o střechu nemovitosti). Obvykle (ale ne vždy) platí, že větší panely mají vyšší výkon a generují tedy více energie. Ale zároveň bývají těžší a náročnější na instalaci. Menší panely jsou oproti tomu na instalaci jednodušší (už jen proto, že se s nimi snadněji manipuluje a jsou lehčí), takže jsou oblíbené pro majitele menších domů. Pro podniky jsou naopak lepší ty větší a výkonnější.

Typ panelů

Víte, že na trhu je k dostání několik typů fotovoltaických panelů? Ty se přitom liší svou cenou, výkonností, způsobem výroby i použitou technologií. Monokrystalické panely jsou nejúčinnější a mají nejvyšší výkon, ale jsou také nejdražší. Polokrystalické panely jsou o něco levnější a mají nižší výkon. A pak jsou tu takzvané amorfní panely, které jsou nejlevnější, nejlehčí, ale také nejméně účinné. Výběr přitom záleží nejen na vašich osobních požadavcích, ale i na stavu vašeho bankovního konta.

Co dál?

Pokud se o fotovoltaiku trochu zajímáte, jistě už dávno víte, že jen samotné fotovoltaické panely vám stačit nebudou. Potřebujete k nim přikoupit další příslušenství, které v součtu bývá o dost dražší než panely samotné. Jedná se o invertor, baterie, regulátor, kabely a spojovací prvky a další součástky pro montáž. Navíc připočítejte cenu práce firmy, která bude instalaci provádět – sami to totiž pravděpodobně nezvládnete.

Přečtěte si také Výhody a nevýhody klimatizací nebo Vyberte si kvalitní brusné pásy za dobrou cenu.

Fotografie