Jak vybrat klimatizaci

Rtuť teploměru stoupá, vzduch na padnutí. To je častý obrázek mnoha domácností v tropických letních dnech, které postihují každé léto naší republiku. Horku se lze ale bránit mimo jiné i pomocí klimatizace. Jenže jak vybrat tu pravou? V čem se jednotlivé typy liší?
Nouzovým řešením pro několik málo letních dnů je mobilní klimatizace. Mobilní klimatizace dokáže bez problému uchladit prostory a místnosti do 50 m3. Pokročilejší a dražší splitové a multisplitové klimatizace, však nahradit nedokáže, navíc je poměrně hlučná.
Výhodou mobilní klimatizace je, jak již název napovídá, možnost přesunu. Je tak možné klimatizaci podle potřeby přesouvat po jednotlivých místnostech. Zprovoznění mobilní klimatizace je snadné, nevyžaduje pomoc odborníka. Stačí klimatizaci zapnout do zásuvky a vyřešit odvod teplého vzduchu. Nejjednodušší je vystrčit odpadní hadici pryč, pozor je ale potřeba dát na otevřené dveře či okno, to může snížit výkon až o polovinu.
Split (dělená) klimatizace v létě chladí a v zimě topí, nejedná se tak jen o sezónní záležitost. Hlučnější části klimatizace jsou umístěné venku, tato klimatizace je tak oproti mobilní mnohem tiší, nevyluzuje nepříjemné zvuky a může zůstat zapnutá i přes noc.
Dělená klimatizace je mnohem výkonnější, dokáže obstarat i větší prostory. Montáž chladicího zařízení se ale neobejde bez odborníka. Pořizovací ceny na jednu místnost se pohybují od 30 do 50 tisíc korun.

Klimatizace jako ekologická alternativa

Svět se neustále mění, a to platí i pro technologii a spotřebiče, které se snažíme integrovat do našich domovů. V době rostoucího důrazu na ekologii a udržitelnost se stává důležité zkoumat alternativy k tradičním klimatizačním systémům. Mnoho lidí se ptá, zda existují ekologicky šetrnější možnosti pro ochlazování domovů a pracovních prostor. A ano, existují. Tak se na ně podívejme také.

Větrání a přírodní chlazení

Jednou z takových alternativ je větrání a přírodní chlazení. Tato metoda je významně šetrnější k životnímu prostředí než tradiční klimatizace, která může být energeticky náročná a produkovat emise. Větrání zajišťuje průtok čerstvého vzduchu do domu nebo kanceláře, což může být dosaženo otevřenými okny, větracími otvory nebo speciálními větracími systémy. Při vhodném návrhu a výběru může být větrání velmi účinným způsobem, jak udržet prostor na příjemné teplotě.

Energie ze slunce

Další inovativní alternativou pro klimatizaci, která je šetrná k životnímu prostředí, je využívání solární energie. Solární klimatizace využívá energii ze slunce k chlazení prostor. Sluneční panely umístěné na střeše či jiných vhodných místech přeměňují sluneční záření na elektřinu, která je poté využívána k provozu klimatizačního systému. Tato technologie je nejen ekologicky šetrná, ale také může výrazně snížit náklady na elektrickou energii.

Inteligentní řízení teploty

Moderní technologie umožňuje také využívat inteligentní řízení teploty, které se opírá o senzory a automatické regulátory. Tato zařízení jsou schopna monitorovat teplotu a vlhkost v místnosti a přizpůsobovat klimatizaci tak, aby byla co nejefektivnější. Důležitým prvkem tohoto systému je možnost časového plánování, což znamená, že můžete nastavit, kdy a kde má být klimatizace aktivována.

Shrnutí

Klimatizace hraje v našem životě důležitou roli, zejména v horkých letních měsících. Mobilní klimatizace může být vhodnou volbou pro krátkodobou potřebu ochlazení, ale stojí za to zkoumat ekologičtější alternativy pro dlouhodobý provoz. Větrání a přírodní chlazení, solární klimatizace a inteligentní řízení teploty jsou možnosti, které mohou snížit naši uhlíkovou stopu a náklady na energii

Přečtěte si také Správný výběr fotovoltaiky je klíčový nebo Znáte tahouny českého průmyslu?


Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/horko-o-ochrana-pred-vedrem-ddr-/stavba.aspx?c=A150703_205613_stavba_rez.

Fotografie