Jak vybrat klimatizaci

Rtuť teploměru stoupá, vzduch na padnutí. To je častý obrázek mnoha domácností v tropických letních dnech, které postihují každé léto naší republiku. Horku se lze ale bránit mimo jiné i pomocí klimatizace. Jenže jak vybrat tu pravou? V čem se jednotlivé typy liší?
Nouzovým řešením pro několik málo letních dnů je mobilní klimatizace. Mobilní klimatizace dokáže bez problému uchladit prostory a místnosti do 50 m3. Pokročilejší a dražší splitové a multisplitové klimatizace, však nahradit nedokáže, navíc je poměrně hlučná.
Výhodou mobilní klimatizace je, jak již název napovídá, možnost přesunu. Je tak možné klimatizaci podle potřeby přesouvat po jednotlivých místnostech. Zprovoznění mobilní klimatizace je snadné, nevyžaduje pomoc odborníka. Stačí klimatizaci zapnout do zásuvky a vyřešit odvod teplého vzduchu. Nejjednodušší je vystrčit odpadní hadici pryč, pozor je ale potřeba dát na otevřené dveře či okno, to může snížit výkon až o polovinu.
Split (dělená) klimatizace v létě chladí a v zimě topí, nejedná se tak jen o sezónní záležitost. Hlučnější části klimatizace jsou umístěné venku, tato klimatizace je tak oproti mobilní mnohem tiší, nevyluzuje nepříjemné zvuky a může zůstat zapnutá i přes noc.
Dělená klimatizace je mnohem výkonnější, dokáže obstarat i větší prostory. Montáž chladicího zařízení se ale neobejde bez odborníka. Pořizovací ceny na jednu místnost se pohybují od 30 do 50 tisíc korun.
Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/horko-o-ochrana-pred-vedrem-ddr-/stavba.aspx?c=A150703_205613_stavba_rez.