Vše, co jste chtěli vědět o betonu

Beton je klasika

Od chvíle, co byl vynalezen beton, stavební obor poskočil o míle kupředu. Kam se na beton hrabou stavby ze dřeva? Chýše? Jeskyně? Vynález betonu se stal jedním z největších vynálezů v historii lidstva, i když se o tom možná nikde nedočtete a jiné vynálezy jsou o dost zajímavější. Ale jisté je, že svět bez betonu by dnes nevypadal tak, jak ho známe. Používá se ke stavbě domů, mostů a dalších struktur, je základem základů staveb, dělají se z něj podlahy a využívá se i k uměleckým účelům. Je mnohostranný a zvládne si ho namíchat doma i každý z nás.

Zajímavosti o betonu

  • Věděli jste, že beton byl poprvé použit už ve starověkém Římě? Staří Římané byli v mnoha ohledech velmi pokročilí a ve stavitelství začali používat právě beton, který jim sloužil především k budvání mostů a dalších velkých staveb.
  • Beton se připravuje tak, že v určitém ideálním poměru smícháte kamenivo, cement a vodu. Ale to není vše. Beton totiž může vypadat různě, a podle toho, k jakým účelům ho připravujeme, do něj můžeme přidávat třeba ještě další složky. Typické jsou plastifikátory (neboli změkčovadla), aditiva a různá barviva pro dosažení zajímavějšího odstínu.
  • Víte, že beton může být odléván do různých tvarů? Což je skvělé, takže kromě klasického lití do základů staveb dokonale poslouží sochařům, architektům i designérům, kteří z něj vytvářejí nejrůznější tvary, struktury či umělecké plastiky a sochy.
  • Zajímavé je, že beton je schopen udržovat stabilní teplotu a vlhkost. Což jste možná nevěděli. A proč je to tak důležité? Protože může být používán třeba pro stavbu sklepů a podzemních objektů, které právě stabilní prostředí velmi vyžadují.
  • Beton může být nejen stavební, ale i dekorační prvek. A nejde jen o umělecká díla. Beton se používá i v interiérech, například různě obarvený či strukturovaný, kdy podtrhne třeba industriální styl domácnosti.

Výhody použití betonu

Proč stavaři právě beton tolik upřednostňují a betonárky jedou na plné obrátky? Důvodů to má hned několik. Beton je totiž velmi pevný a odolný materiál. Když z něj postavíte most nebo třeba přehradu, vydrží vám tato stavba neskutečně dlouho a neporušená.

Další výhodou betonu je, že při své přípravě je řídký a velmi tvárný. Teprve když je řádně namíchaný a ustane jeho pohyb, začne tvrdnout a nakonec je zcela pevný. Než se to stane, je možné ho z velkého mixu nalévat v obrovském množství přesně tam, kam je potřeba, načež může vytvořit jeden celistvý pevný blok

Poslední velkou výhodou betonu je, že jde o výrazně levný materiál. V podstatě vám stačí koupit si cement a sehnat písek, přilijete vodu a máte beton. Díky tomu je často používaný a je ekonomicky výhodný pro stavaře i obyčejné kutily.

Přečtěte si také Kvalita železobetonových konstrukcí je prověřená historií nebo Tři kroky k optimalizaci spotřeby elektrické energie.

Fotografie