Německý průmysl – jak je na tom?

Tahouni německého průmyslu

Dokázali byste odhadnout, na jaké oblasti se soustředí německý průmysl a co se tam nejvíc vyrábí, vyváží a co tvoří základ německé ekonomiky? Jistě vás napadnou automobily, protože německý koncern Volkswagen je celosvětově známý (a od roku 1991 pod něj spadá i česká Škoda). Dále je Německo hodně závislé na strojírenství, elektrotechnice, chemickém průmyslu a v neposlední řadě spoléhá také na energetiku.

Energetická revoluce

Právě energetika je v Německu v posledních letech velkým tématem. Němci se totiž snaží využívat co možná nejvíce obnovitelných zdrojů, a tak na počátku 21. století proběhla v zemi doslova energetická revoluce (německy Energiewende). Na území Německa vzniká čím dál více větrných elektráren, solárních elektráren i vodních elektráren. Stejně jako v Rakousku, i tady silně rezonuje téma jaderných elektráren, které jsou sice považovány za víceméně ekologické, ale jaderný odpad je přece jen značným rizikem.

Průmysl 4.0

Německá ekonomika, politické smýšlení i posun průmyslu jsou na úplně jiné úrovni než v Česku. Německo se rozhodlo přejít na moderní průmysl 4.0 (neboli Industrie 4.0). Což mimo jiné znamená, že se zavádí mohutná digitalizace, snižují se emise, dbá se na ekologičnost, snižuje se množství odpadu, zavádí se high-tech strategie a technologie a dbá se na modernizaci celé ekonomiky.

Největší evropská ekonomika

Německo je už po nějaký čas největší evropskou ekonomikou. A celosvětově se drží také na předních příčkách žebříčků nejsilnějších ekonomik. V roce 2021 mělo Německo například hrubý domácí produkt (HDP) 4 837 miliard dolarů. V průmyslu pracuje třetina obyvatel a země patří k jednomu z celosvětově největších vývozců svého zboží. 

Největší německé společnosti

Existuje žebříček největších světových společností. Mezi 500 největšími figuruje hned 37 německých, což je značný úspěch. A řada německých firem nepůsobí jen na tamním trhu, ale fungují doslova celoevropsky, plus mají často dosah i na americké či asijské trhy.

Mezi největší a nejúspěšnější německé firmy patří Volkswagen, BMW, Daimler,  SAP, Siemens AG, Bayer AG, BASF, Adidas, Puma, Hugo Boss, Continental, Fresenius, Fresenius Medical Care, Robert Bosch GmbH, E.ON, RWE nebo Metro.

Velkou výhodou Německa je i to, že má přístup k moři (a to jak k Baltskému moři, tak i k Severnímu moři) – disponuje tak několika významnými přístavy vhodnými pro kontejnerovou přepravu a export zboží může fungovat naplno a do celého světa.

Přečtěte si také Správný výběr fotovoltaiky je klíčový nebo Znáte tahouny českého průmyslu?

Na Katalog.cz najdete všechny produkty a služby.

Fotografie